Apple iPhone 12 Pro Max İnceleme

Giriş

Bu yılki yeni iPhone duyurusu bize bir değil dört farklı model getirdi. Teknik özellikler açısından farklı müşterilere hitap etmek için tasarlanan dörtlünün en iyisi, bir dizi çekici kamera özelliğine sahip iPhone 12 Pro Max.

Önceki yıllarda hem ‘Pro’ modeli hem de ‘Pro Max’ modeli aynı kamera kurulumuna sahipti, ancak bu yıl Apple daha büyük model için farklı bir kurulum getirmek için normal yoldan biraz saptı.

İPhone 12 Pro ile karşılaştırıldığında Max, ana kamera için daha büyük bir sensör, 2.5x yakınlaştırma lensi (2x lensin aksine) ve tabii ki bu Max, çok daha büyük bir ekran ve genel boyut getiriyor. . Muhtemelen iPhone 12 Pro’nun ortalama bir tüketici tarafından satın alınan en yaygın cihaz olacağını düşünüyoruz, ancak en iyinin en iyisini arayan fotoğrafçılar için, muhtemelen satın almak için biraz daha fazla harcamayı düşünmeleri gerekip gerekmediğini merak edeceklerdir. Maksimum model.

Bu kameralar hakkında biraz daha detay vermek gerekirse; f / 1.6 diyafram açıklığına sahip 26 mm’ye eşdeğer bir standart (1x) lense sahip olursunuz – 65 mm eşdeğeri, f / 2.2 diyafram açıklığı ve ultra geniş açılı lens (0.5x) ) – 13 mm eşdeğeri, f / 2,4 diyafram açıklığı. 26 mm lensin arkasında iPhone 12 Pro’da bulunandan daha büyük bir sensör bulunduğunu ve aynı zamanda standart sürümün sunmadığı sensör kaydırmalı optik görüntü sabitlemeden yararlandığını belirtmek önemlidir.

İPhone 12 Pro’nun diğer önemli özellikleri arasında Portre modu, Panorama modu, Gece modu portreleri ve Apple ProRAW’ın tanıtımı yer alıyor. Bu işlev, yazım sırasında standart olarak mevcut değil, ancak Apple’ın iOS 14.3’ün genel beta sürümünü yükleyerek raw çekimine erişebilirsiniz; bu, tam sürümün oldukça yakın olduğunu gösterir.

Bu özelliklerin yanı sıra, geçen yılki iPhone 11 Pro / Max ile karşılaştırıldığında bir dizi başka iyileştirme de var. Kamera geliştirmelerinden ikisi arasında 60 fps’ye kadar Dolby Vision HDR video kaydı ve Gece modunda çekilen portreleri iyileştirdiği ve düşük ışık senaryolarında odaklanma hızını artırdığı söylenen bir LiDAR tarayıcısı bulunuyor.

Geçen yılki 11 Pro Max’in kamera ile pek ilgisi olmayan başka iyileştirmeler de var. Bunlardan en büyüğü, size süper hızlı indirmeler ve yüksek kaliteli akış sağlayan 5G uyumluluğunun eklenmesidir. Telefonu 5G kapsama alanına sahip bir alanda kullanmanız ve SIM / sözleşmeli anlaşmanızın bir parçası olarak onu içeren bir sağlayıcıya sahip olmanız gerekecektir.

Boyut olarak iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Pro’dan daha büyük ancak iPhone 11 Pro Max ile karşılaştırıldığında, selefinden birkaç mm daha uzun olmasına rağmen daha dar ve daha ince. Eski modelle aynı ağırlıktadır. Ekranda artık düşüşlere karşı 4 kat daha iyi şekilde tasarlanmış bir Seramik Kalkan ön yüzü de var – beceriksiz bir mizacı olan herkes için iyi haber. Aynı zamanda eskisinden biraz daha fazla suya dayanıklıdır.

İPhone 12 Pro Max’in standart depolama kapasitesi, geçen yılki modellere göre artırıldı. Artık minimum 128 GB alıyorsunuz (geçen yılki 64 GB ile karşılaştırıldığında). 256 ve 512 GB modelleri de satın alabilirsiniz – Apple ürünleriyle hatırlayın, depolama kapasitesini fiziksel olarak artırmanın bir yolu yoktur.

Apple ürünlerinde yeni olanlar, telefonu satın alırken artık kutuya bir şarj kablosu veya kulaklığın dahil olmadığını düşünmek isteyebilir. Apple, bunun israfı azaltmak için olduğunu söylüyor, çünkü ürünü satın alan birçok kişi bu öğelere zaten sahip – ancak bu, yeni iseniz veya mevcut şarj cihazlarınızı / kulaklıklarınızı kaybettiyseniz / hasar gördüyseniz dikkate alınması gereken bir şey. Kutuya bir Lightning – USB C kablosu dahildir, bu da ‘standart’ bir USB şarj cihazına sahip olamayacağınız anlamına gelir.

Yazma sırasında, iPhone 12 Pro Max fiyatı, standart iPhone 12 Pro’dan 100 £ daha fazla, 128GB sürümü için 1099 £ ‘dan başlayarak, 512GB sürümü için 1.399 £’ a yükseliyor. Seçebileceğiniz dört farklı renk vardır; Grafit (siyah), Gümüş, Altın ve Pasifik Mavisi.

Kullanım kolaylığı

Apple iPhone 12 Pro Max

Her iPhone yinelemesi estetik açıdan biraz farklı olsa da Apple, tasarımlarını yıldan yıla oldukça benzer tutma eğilimindedir. İPhone 12 serisi için en büyük haber, köşeli / köşeli tasarımın yeniden piyasaya sürülmesidir, bu da kenarların yuvarlatılmak yerine düz olduğu anlamına gelir. Bu, ona daha faydacı bir görünüm sağlar, ancak fotoğrafçılar için belki de istenmeyen bir yararı, kamerayı yan tarafındaki sağlam bir yüzey üzerinde dengeleyebilmenizdir.

Bir Max modeli olarak, tabii ki iPhone12 Pro Max’in büyük olmasını bekliyorsunuz. İyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi düşündüğünüz, muhtemelen kişisel tercihinize bağlı olacaktır. Fotoğraflarınızı görüntülemek, uygulamaları kullanmak veya video izlemek vb. İçin harikadır, ancak mesajlaşma veya arama gibi şeyler yaparken daha az ergonomiktir – özellikle küçük elleriniz varsa. İPhone 12 Pro Max’i küçük bir kot cebine sığdırmak da oldukça zordur – bu, bakış açınıza (veya ceplerinizin boyutuna) bağlı olarak bir anlaşma kırıcı olabilir veya olmayabilir.

İPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’i kullanma açısından, iki cihaz büyük ölçüde aynı. Telefonun yerel kamera uygulaması, kamera simgesi basılı tutularak doğrudan kilit ekranından başlatılabilir.

Telefonun kilidini zaten açtıysanız, ekranın sağ alt köşesinde bulunan kamera simgesine dokunabilir veya kamera simgesini basılı tutarsanız, bir dizi farklı seçenek arasından seçim yapma seçeneğiniz olur. ; Portre Selfie’si çekin (portre modu etkinken öne bakan kamera ile çekim yapın), Portre Çekin (portre modu, ancak arkaya bakan kamera ile), Video Kaydet ve Selfie Çekin (ön taraftaki kamera standart modunda). Varsayılan olarak, yerel uygulama standart modda başlayacaktır.

Sık sık belirli bir modu kullandığınızı veya belirli ayarların etkin olduğunu fark ederseniz, iPhone’un ana menüsüne gidebilir ve kamerayı en son kullanılan ayarları hatırlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Çoğu insan için, muhtemelen çoğu fotoğrafın standart Fotoğraf modu ile çekildiğini göreceklerdir.

Apple, yerel kamera uygulamasının basitliğiyle tanınır ve birkaç yıl önce bulacağınızdan birkaç seçenek daha olsa da, bu hala nispeten basit bir mesele. Bu iyi bir şey olarak düşünülebilir, çünkü bu iyi bir şey olarak kabul edilebilir, çünkü bu, ele alınacak çok sayıda farklı ayar olmadığı anlamına gelir, ancak gelişmiş fotoğrafçılar, daha fazla kontrole sahip olmamanın biraz sinir bozucu bulabilir.

Bu, sahip olduğunuz bir sorunsa, size böyle bir kontrol sağlayan çok sayıda farklı gelişmiş kamera uygulamasıyla sorunu oldukça kolay bir şekilde düzeltebilirsiniz – ancak hızlı çekim için bu uygulamaların hiçbirine doğrudan ana ekrandan erişemezsiniz.

Sadeliğine rağmen, not almanız ve anlamanız gereken bir dizi farklı özellik vardır. Ekranda sola veya sağa kaydırarak çeşitli çekim modları arasında geçiş yapabilirsiniz – alternatif olarak, farklı modları temsil eden kelimelere dokunabilirsiniz. Fotoğraf modlarını Fotoğraf’ın sağında bulacaksınız; Portre (sığ alan derinliği efekti) ve Pano (panorama). Solda Video, Ağır Çekim (ağır çekim) ve Hızlandırılmış video seçenekleri vardır.

Standart Fotoğraf modunda, ekranın alt kısmında görüntülenen, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı iPhone lenslerini göreceksiniz. 0,5, 1 ve 2 vardır. Hangi lensi seçerseniz seçin, sayıya bir x ekleyecek ve harfleri sarıya çevirecektir. Ekranın üst kısmında, açıp kapatabileceğiniz bir flaş simgesi ve bir hedefe benzeyen Live Photo simgesi de dahil olmak üzere birkaç simge göreceksiniz.

Bu ayarı açarsanız, çektiğiniz her fotoğrafla birlikte kısa bir video klip kaydedersiniz. Düşük ışıkta çekim yapıyorsanız, Gece modu simgesi de görünecektir – bu manuel olarak seçebileceğiniz bir şey değildir, yalnızca telefon sahnede yeterli ışık olmadığına inandığında görünür.

İPhone 12 Pro modu için yeni bir özellik, ham formatta çekimin eklenmesidir. Önce iPhone ana menüsünden formatı etkinleştirmeniz gerekecektir. Biçim seçenekleri, ham olmayan dosyalarınız için size ‘en uyumlu’ (JPEG) veya ‘Yüksek Verimlilik’ (HEIF) arasında seçim yapma imkanı sunar.

Dosyalarınızı düzenli olarak dışa aktaracağınızı ve paylaşacağınızı düşünüyorsanız, en uyumlu olana geçmeye değer, ancak Yüksek Verimlilik, çok fazla fotoğraf çekmeyi sevenler için iyidir – gerekirse, dosyaları her zaman ayrı ayrı JPEG’lere dönüştürebilirsiniz. Apple ProRAW etkinleştirildiğinde, telefon, post prodüksiyonda düzenlemeniz için size daha fazla kapsam sağlayan DNG dosyalarını yakalayacaktır.

Kamera uygulamasına geri dönersek, ham çekimi etkinleştirdiyseniz, artık ekranın üst kısmında bir RAW simgesi de göreceksiniz. Varsayılan olarak, ham kapalıdır – ‘RAW’ kelimesinin üstündeki bir satırla belirtilir.

Ham bir dosya oluşturmak istiyorsanız bunu açmanız gerektiğini hatırlamanız gerekir. Bu belki biraz saçma, ancak sizi sıradan fotoğraflar çekerken veya çekimler yaparken telefonunuzda çok fazla yer kaplamaktan kurtarır.

Ham çekimi etkinleştirdiğinizde, Canlı Fotoğraflar otomatik olarak kapatılır – bu nedenle hangisini tercih edeceğinize karar vermeniz gerekir. Ayrıca, telefonun bir seferde yalnızca bir dosya türünü kaydettiğini de belirtmek gerekir – ham ve JPEG / HEIF aynı anda değil. Bunun zincirleme etkisi, Instagram gibi bazı uygulamaların çektiğiniz resimlerle çalışmamasıdır.

OS yazılımının tam sürümü yayınlandığında ve / veya Instagram, uygulamasını DNG dosyalarını kabul edecek şekilde güncellediğinde bu sorunun düzeltilmesi mümkündür. Instagram’a bir görüntü yüklemek istiyorsanız, önce onu JPEG’e dönüştürmeniz gerekir.

Ekranın üst kısmının ortasında küçük bir ok göreceksiniz. Ayarlayabileceğiniz bazı ekstra ayarları görmek için buna dokunabilir veya ana ekranda yukarı kaydırabilirsiniz. Burada yine flaş var, bu da size ‘Otomatik’, ‘Açık’ ve ‘Kapalı’ arasında ve Canlı Fotoğraflar için aynı seçenekleri ayarlamanız için daha fazla kontrol sağlar. Ayrıca 16: 9 ve 1: 1 seçenekleriyle standart 4: 3’ten farklı bir en boy oranı seçebilirsiniz.

Nispeten yeni bir ekleme, maruz kalma telafisidir – bu, en son iOS’u çalıştıran eski iPhone’lar için de mevcuttur. 3 saniyelik veya 10 saniyelik bir otomatik zamanlayıcı ayarlamanıza izin veren bir zamanlayıcı seçeneği var, son olarak da resimlerinize farklı filtreler ekleme seçeneği var.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.